Společnost etampa AG se sídlem ve Švýcarsku založila další výrobní závod v České republice a vstoupila do společného podniku se společností Metra Blansko, ve kterém drží většinový podíl. Nově vzniklá společnost etampa-metra již zahájila svůj provoz.

Blansko, 30. června 2015 - Švýcarská společnost etampa AG zabývající se přesným lisováním a střihem dnes oznámila otevření dalšího výrobního závodu v Blansku u Brna. Nově vzniklý společný podnik (joint-venture) s tradičním českým výrobcem Metra Blansko bude působit pod názvem etampa-metra a.s.; společnost etampa drží 60% většinový podíl v nově založené společnosti etampa-metra.

Společnost Metra Blansko byla založena v roce 1911. Pro potřeby společného podniku byla vyčleněna část, která se zaměřuje na komplexní řešení v oblasti strojírenství, výrobu vysoce kvalitních plechových sestav a krytování (např. pro prodejní automaty nebo kryty průmyslových strojů). Metra Blansko je rovněž specialistou na finální opracování a povrchové úpravy, díky čemuž ideálně doplňuje aktivity švýcarské společnosti. Nově vzniklý podnik, který již zahájil svůj provoz, aktuálně zaměstnává okolo 70 lidí.

 

Ideální načasování pro joint-venture
Jaromír Varo, generální ředitel společnosti etampa-metra: "Společný podnik se švýcarskou etampou přichází s dokonalým načasováním. Již nějaký čas jsme se totiž poohlíželi po strategickém partnerovi, protože se nám za poslední roky neustále navyšovala kovovýroba. Bylo tedy rozumné tuto jednotku oddělit od výroby zabývající se elektronickými měřicími přístroji, které stály u zrodu společnosti, ale dnes tvoří jen malou část z celkové produkce. Vzhledem k tomuto vývoji jsme hledali silného strategického partnera z této oblasti, který by do firmy přinesl nové zkušenosti. Cílem je růst společnosti, expanze a nové oblasti podnikání v rámci tohoto odvětví," vysvětluje Varo.

Vše je připraveno pro růst
Hans-Rudolf Haefeli, předseda představenstva a majitel společnosti etampa dodává: "Vše je připraveno pro růst a pro zajištění dlouhodobé budoucnosti naší společnosti. S naším novým partnerem ve společném podniku etampa-metra jsme získali nejen společnost, která je inovativní, ale také společnost s citem pro tradici. A to nám velmi vyhovuje. První kontakt se společností Metra Blansko proběhl na podzim minulého roku a jen o několik měsíců později jsme podepsali dohodu o společném podniku. Těšíme se, že na nové trhy vkročíme už společně."

Společnost etampa-metra bude v České republice usilovat o navýšení prodeje lisovaných dílů, zatímco ve Švýcarsku budeme podporovat prodej vysoce kvalitních plechových sestav a krytování." Prodej kovových skříní ve Švýcarsku v současné době tvoří 30 % tržeb společnosti a cílem je navýšení tohoto čísla," upřesnil Haefelli.

Nadosah významných zákazníků
Daniel Brügger, generální ředitel společnosti etampa AG, také vyjadřuje spokojenost s vývojem: "Další výrobní závod v České republice nás posouvá blíže k některým našim hlavním zákazníkům, kteř tento krok jednoznačně uvítali. Můžeme nyní minimalizovat doručování na velkouvzdálenost a výrazně zlepšit osobní komunikaci s těmito klienty."

Plánované školenízaměstnanců
Nově vzniklý společný podnik se chystá přemístit některé oblasti výroby ze Švýcarska do České republiky. Je proto naplánováno pečlivé školení technických pracovníků mezi oběma společnostmi etampa i etampa-metra," dodává Brügger.

 

O společnosti etampa AG
Společnost etampa AG byla založena v roce 1945 a sídlí ve Švýcarsku, ve městě Grenchen (kanton Solothurn). Je přední společností v oblasti lisování a přesného střihu s důrazem na aplikace s vysokou přesností a plnění těch nejnáročnějších požadavků. Výrobní prostory se rozkládají na 7200 m2, kde etampa může těžit z efektivního strojírenství, vysoce výkonné výroby nástrojů a ultramoderně vybavené výroby. Většina jejích zákazníku působí v oblasti automobilového průmyslu, elektroniky a elektrotechniky, stavebnictví a také lékařské i bezpečnostní techniky.
Společnost zaměstnává kolem 85 lidí a také udržuje prodejní zastoupení v Illinois v USA.

O etampa-metra
etampa-metra a.s. byla založena v květnu 2015 se sídlem v Blansku v České republice. Jedná se o společný podnik mezi Švýcarskou etampa AG, která drží většinový podíl ve výši 60 %, a tradiční české společnosti Metra Blansko. Stejně jako etampa i česká partnerská společnost ve společném podniku se zaměřuje na výrobu produktů z plechu. Vyrábí vysoce kvalitní plechové sestavy a krytování, specializuje se na finální opracování a povrchovou úpravu. V současné době zaměstnává okolo 70 lidí.